E-mail adresiniz: Şifreniz: Beni hatırla   » Yeni üye olmak istiyorum » Şifremi unuttum
Yazara menüleri:

dogan.soydan@hotmail.com

(doğan soydan)
dogan.soydan@hotmail.com üyesinin kendisini tanıtmak için yazdığı yazı

DOĞAN SOYDAN:

Kahramanmaraş - Elbistan doğumludur (1946). İlkokulu, ortaokulu Afşin’de, Lise ve öğretmen okulunu K.Maraş’ta okudu. Yüksek öğrenimini, İzmir-Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü; Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinde yaptı. Üç yıl ilkokul öğretmenliğinden sonra ortaöğretim kurumlarında görev aldı. Elbistan, Hakkâri-Çukurca, Muğla, Bursa’da Türkçe-Edebiyat öğretmenliği görevlerinde bulundu. 1994 yılında Bursa’da görevli iken emekli oldu. 1994-2004 yıllarında kurucusu ve sahibi olduğu YÖRE GAZETESİ’ni çıkardı (Bursa). 2004 yılında Anakara’ya taşındı.
Lise öğrenimi çağında yazdığı şiirleri, o yıllarda yerel gazete ve dergilerde görüldü. “AHRAZ BAĞDAT” öyküsü, 1975 yılında İzmir Radyosu’nda sunuldu ve ses getirdi. O tarihten beri yazın dünyasından ayrılmadı, özellikle ÖYKÜ türünde yazma çabasını sürdürüyor.

ESERLERİ:

1.DELİKLİ KURUŞ, öykü, K.yayını,1988, Ankara.
2.DÜNYAM İĞNE UCU, öykü, Damar yayınları, 2003, Ankara.
3.DÜNDEN BUGÜNE BARAKFAKİH, araştırma, 2004, Bursa.
4.SEN YİNE DE ÜZÜLME, öykü, Ürün yayınları, 200, Ankara.
5. 81 İL - 81 ŞİİR, Payda yay. 2. baskı, 2013, Ankara


DOĞAN SOYDAN HAKKINDA:

Zoraki yazar ve zorlanarak yazılan kitap o kadar çoğaldı ki, senin kitabını okurken rahat bir nefes aldım, dinlendim.
Deli Memedin Türküsü s. 130
Mahmut MAKAL

Doğan Soydan’ın öyküleri, toprağa basan öykülerdir. Anadolu gerçekliğinden süzülüp geldiği belli... kendisini kutluyor, bu gerçekçi tutumunu, sonraki kitaplarında da sürdüreceğine inanıyorum.
Naciye MAKAL

Kendi anlatımıyla, “... tütünü deli, aşı yavan insanların konuğu, umutsuz özlemlerin, buruk sevinçlerin tanığı” olan öykücümüz, Anadolu insanının öteki yüzünü, yalın, yakıcı, sarsıcı, bir o kadar da şiirli bir dille vermesini biliyor.
O. Nuri POYRAZOĞLU
Öğretmen Dünyası, sayı 334

Şu bir gerçek ki, Anadolu gerçeğini Anadolu’nun derinlerinden gelenler yazacaktır. Köy gerçeğine sırt çevirerek, “Köyden öykü, Roman çıkmaz!” diye “fetva” vererek köy yazınını küçümseyenler, Anadolu yazınının önüne taş koyamazlar. Doğan Soydan da, bu duyarlılıkla dolu öyküler sunuyor okurlarına.
Nadir GEZER
Dünya/Kitap, cilt 2, sayı 13

Doğan Soydan, insanımızın, daha çok da Anadolu’da yaşayan insanların alın yazısını, karşılaştığı güçlükleri, bazı olayların odağında öyküleştirmiştir.
Muzaffer UYGUNER
Damar Dergisi, sayı 27

Öykücü Doğan Soydan, ülkemiz insanının acıların, umutlarını yalın ve içten bir anlatımla dile getiriyor. Konular ve kişiler Halktan... Yalın, yaşamın her anından alınabilecek denli sıradan olayların kesitini sunuyor öykülerinde.
Hilmi HAŞAL
Ekspres Sanat Dergisi, sayı 14

Öykülerinin konuları gerçek yaşamdan alınmıştır. Ülkemiz insanlarının umutları, acıları, sorunları yalın, sade ve içten bir dille anlatılmıştır. Örneğin, Köse İsmail’i, Fatik Bacı’yı, Katip Rıza’yı, Muhtar Kazım’ı, Erol Usta’yı iyi tanıyoruz. Onlar, aramızda yaşayan tanıdık, bildik insanlar.
Murat ÖZMEN
Ankara Edebiyat Dergisi, sayı 13

Ödev sorumluluğu(!) ile okumak adına, 1-2 gün, evde değiştirdiğim her mekana kitapları da beraberimde taşımama rağmen, kapağını bir türlü açamadım! açınca da bitinceye kadar, bir daha kapatamadım...
Alaittin BAYAZIT


Öykü yazarıdır. Yazın dünyasında,Toplumcu, gerçekçi çizgide öyküler yazarı olarak kabul edildi.
Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür
Adamları Ansiklopedisi

Halk şiirimizin teknesinde karılı hamurdan kesilmiş olanından tutunuz, kendi duldasında ya da doruğunda kendi ölçüsünü kendi kuran şiirlere kadar tümü her biri bir diğerinden ayrılmaz bir bütünü kuruyor o şiirlerin. Romantizmi, Hümanizmi, ölçüsü, uyağı, konağı, durağı, kuytusu köşesi, tümü de Anadolu tarihinden/coğrafyasından kaynayan bir büyük azmak kuruyor şiirleriniz. İster avucunu daldır bir yudum iç, ister ister alnını yıka, ister suyun kalbine bir yolculuğa soyun, ister kıyısında dur çırpınışını dinle suyun. Hem susuzluğunuzu gideriyor, hem susatıyor sizi.
Ümit Sarıaslan
Akademisyen-Yazar


İlk kitabınız Delikli Kuruş ve ikinci kitabınız Dünyam İğne Ucu birbirinin devamı gibi; hatta üçüncü öykü kitabınız Sen Yine de Üzülme de buna dahil. Her öykü, Anadolu insanının hayatından bir kesit...
Ayşe Kaygusuz
Düşe Yazanlar kitabından. 

© 2008-2009 Yazarlar Topluluğu | Eserlerin tüm hakları ve sorumluluğu eser sahiplerine aittir.