E-mail adresiniz: Şifreniz: Beni hatırla   » Yeni üye olmak istiyorum » Şifremi unuttum

Ormancı Bekir-5-Berbat Ali ve ekibi Gamar dağının eteğine geldiklerinde yorgunluktan bitap düşmüşlerdi.Aşırı sıcaktan yürümekte zorlanıyorlardı.Köylerden topladıkları katırlara,içi saman dolu sandukaları yüklemiş, yola öylece koyulmuşlardı.Yeşiller içinde gamar dağı, tablo gibi güzellikler sunuyordu etrafına...Berbat Ali, "Burada bir -iki saat bekleyeceğiz" dedi.Ağaçlık bir bölge olmasına rağmen,sıcak tepelerine çivi gibi çakıyordu.Katırları suladıktan sonra, ağaçlara teker teker bağladılar...Yapacakları işi zinde olarak yapmaları için suya girmek iyi gelecekti bünyelerine.Berbat Ali'den onay aldıktan sonra, soyunarak suya girdiler.Berbat Ali yüzme bilmediği için girmedi. O işin planını kafasında kuruyor,çıkacak aksilikleri kendince hesaplıyordu.Her zaman ikinci plan olmalıydı kafasında. Arap Cevo ve arkadaşları geldiğinde değiş tokuş yapılacak.Para ve mallar yerlerini aldıktan sonra, iş kolaya binecekti.En ufak aksilik olsun istemiyordu.

***

Bekir ve iki arkadaşı Gamar'ın; dikkaya tepesinde olanları dürbünden takip ediyorlardı.Onlar da bayağı yorulmuştu.Bekir, farklı farklı hisler taşıyordu içinde.İşlerin bir anda böyle sarpa sarması kafasını karıştırmıştı iyice. Hele Ayar'ın ölümü büsbütün sarsmıştı benliğini.Yavuklusu bir an olsun aklından çıkmıyor..."Aman Allah'ım! bu ne zor günlerdi" dedi kendi kendine. Komiser Şefik Bey,telsizden arada bir onlardan haber alıyordu.Kısık gedik tarafından gelen Arap cevo ve ekibini Komiser Şefik beyler takip edeceklerdi...Bekir elinde ki dürbünle son kontrolü yaptıktan sonra, iki polis arkadaşına dönerek;

"Siz,biraz dinlenin...Hatta uyuyun ben sizi uyandırırım" dedi.Yorgunluktan bitap düşen elemanlar hiç itiraz bile etmediler.

Bekir,onlara doğru gülerek "gençlik işte" dedi.

***

"Bu yıl kurak geceçek gibi,böylesi bir sıcak bir de on yıl önce olmuştu" dedi Şefik Bey......Haluk bey,elinde ki pötikare mendiliyle yüzünün terini silerken konuşmaya başladı.
"Hiç zannetmem, aksine bu sıcağın ardından şiddetli bir yağmur gelecek.Dikkatli olmamız lazım." Komiser Şefik,kendinden emin tavrına bir de alaycı gülümseme ekleyerek,konuşmaya başladı;

"Bırak Allasen...Yağmur mu? Ortalıkta bir tane dahi desen bulut yok.Nerenden çıkardın bunu Haluk Beyyy?"

"Komiserim,biz sizin gibi şehirli akide çocuğu değiliz.Biz köy çoçuğuyuz.Tecrübe denen bir şey var...Böylesi yakıcı ve delici her sıcak ardından yağmurunu beraberinde getirir.Çoğu zaman bu yağış sele bile dönüşür."

"Hadi be sende,şom ağızlı" diyerek birbirlerine takıldılar.Arabada bulunan nevalelerden bir iki atıştırdılar.Sularını içip serinlerken,telsizden anons geldi.

"Şahin ikiden,şahin bire kuşlar yuvaya girdi.tamam"Elinde ki su şiseni aniden bırakan Komiser Şefik,derhal telsize yapıştı.

"Şahin bir dinlemede,anlaşıldı tamam!" Etrafına şöyle bir baktı.

"Hadi gazamız mübarek olsun! Ancak,çok dikkatli olmalıyız.Peşinde olduğumuz adamlar sıradan kaçakçılar değiller." dedi.

***

Arap Cevo ve adamları ağır ağır etrafı kolaçan ederek geliyorlardı.Katırların ayağına bağladıkları ıslak keçeler ses çıkarmıyor ve toz yapmıyordu.Öncü elaman atıyla epey ilerledi.Berbat Ali gelen atlıyı fark edince, önünde oturduğu ağacın arkasına bir hamlede geçti.Belinden silahını çıkardı ve sipere yattı.Karşıdan gelen atlının elindeki beyaz bayrağı görünce"Ohh!" dedi.

Olduğu yerden kalkarak,o da belinden çıkardığı beyaz mendili sallamaya başladı.Birbirlerinden emin olan ikili yavaşça birbirlerine doğru geldiler.Berbat Ali,elini uzatarak,

"Ben Ali,Hoşgeldiniz,gözümüz yollarda kaldı."dedi.Tam o arada ufaktan yağmur çiselemeye başladı.Berbat Ali,kafasını yukarı kaldırdı.Göğe doğru baktı.O arada, Arap Cevo ve adamları da mesafeyi kapatmış mahalle doğru gelmişlerdi.

Arap Cevo hışırtılı ve gür sesiyle bağırdı;

"Hohho hoo durun !" dedi.Katırlar ve katırcılar durdular...Berbat Ali,yakından tanıdığı Cevo'ya doğru hamle yaptı sarlıdılar.

"Hoş geldin Cevo!"dedi.kendine has şivesi ve sesiyle,

"Hoş bulmuşuk gardaşım Berbat" dedi ve gülmeye başladı.

Bu arada yağmur hızını artırmaya başladı.Berbat Ellerini ağzına doğru yanaştırarak bağırdı;

"Sabriiii,Ekreeemm nerdesiniz.Kıçınızı dereden çıkarında çabuk burya gelin" dedi.Cevo şöyle üstüne başına baktı.

"Dere mi dedin? Dur hele! Biz gidelim oraya...Hep beraber dereye girelim.Kendimize geliriz" dedi.

Berbat Ali,tam ağzını açacakken...Cevo gülerken kükredi.

"Yav gardaşım,etraf temiz kimseler yok,şunun şurasında beş on dakka dalıp çıkarız" dedi.

Çaresiz ve tedirgin bir vaziyettte "Tamam" dedi Berbat Ali...

Gelen ekip te, cümbür cemaat soyunup dereye daldılar.O ara yağmur iyice hızlandı.Gök gürlemeye başlamıştı...

***


"Tamam hepiniz girdiniz kafese" dedi Bekir...Telsizle görüştüğü Komiser Şefik'e; yerini iyice bellettikten sonra,iki taraftan kıskaca aldıklarını teyit ettiler.

Bekir ve iki arkadaşı ağaçların arasından süzülerek olay mahalline yavaşça yaklaştılar.Yağmur alabildiğince yağıyor şimşekler çakıyordu.Yağmur çok ani ve aşırı derecede yağmaya başlamıştı.Kazandan boşanırcasına yağıyordu.


Dere tarafından acılı bağırtılar geliyordu.Önüne ne gelirse alıp götüren dere yukarıdan aşağı metrelerce yükselerek dolup dolup taşıyordu.Aniden bastıran sele kapılan elemanlardan birbirlerine sarılanlar,ellerini havaya kaldırıp "imdat!" diye bağıranlar..."Aman Allah'ım!Felaket birden bastırmıştı.Bekir ve iki elaman bu sefer ortaya çıkarak açıktan koşmaya başladılar.

Berbat Ali de ne olduğunu anlamadan,sersem vaziyette dere kıyısına yakın kıyıda bir aşağı bir yukarı koşturuyordu.Hele o biraz önce bağırıp esip gürleyen Arap Cevo; kedi mahsunluğunda "imdat" diye bağırıyor ve kurtarılması için dua ediyordu.


Selim ADIM (Selim ADIM) tarafından 11.6.2012 16:47:26 tarihinde eklendi ve 725 gösterildi.

Ormancı Bekir-5- isimli esere henüz yorum yazılmamış.

Esere ait bilgiler:

Kayıt tarihi:
11.6.2012

Okunma:
725

Yazara ait bilgiler:

Selim ADIM

(Selim ADIM)
• Profili

 

© 2008-2009 Yazarlar Topluluğu | Eserlerin tüm hakları ve sorumluluğu eser sahiplerine aittir.