E-mail adresiniz: Şifreniz: Beni hatırla   » Yeni üye olmak istiyorum » Şifremi unuttum

Emaneti Ehline VerinAllah (c.c.) Nisa Suresi 58. ayetinde “Allah size, emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor. Allah, bununla size ne güzel öğüt veriyor. Şüphesiz ki Allah her şeyi hakkıyla işiten, hakkıyla görendir” buyurmaktadır. Emanetleri ehline vermek, işleri o işten anlayanlara emanet etmek vermek demektir. İşten anlamayan insan o işi yüzüne gözüne bulaştırır, fayda vereceğim derken zarar verir. Zararını da sadece kendisi değil, herkes çeker.
Allah Resulü (a.s.) bir işe bir kişiyi tayin edeceği zaman bu noktaya son derece dikkat ederdi. İşin altında ezilecek kimselere o işi vermezdi. Bir toplantıda Resûlullah (s.a.a.) etrafındaki sahabilere bir şeyler anlatırken, bir bedevî geldi ve “Kıyâmet ne zaman kopacak?” diye sordu.
Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) sözünü kesmeyip konuşmasına devam etti. (O kadar ki) oradakilerden kimisi (kendi içinden), “Bedevîyi işitti ama sorusundan hoşlanmadı” kimisi de “Galiba işitmedi” diye durumu yorumladı. Derken Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem), sözünü bitirince “O, kıyameti soran nerede?” buyurdu.
Bedevî; “Benim, buradayım ya Resûlallah” dedi.
Bunun üzerine Hz. Peygamber; “Emanet zayi edildi mi kıyameti bekle!” buyurdu.
Bedevî; “Emanet nasıl zâyi olur?” dedi.
Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) de; “İş, ehil olmayana verildi mi kıyameti bekle!” buyurdu. (Buhârî, İlim 2).
İşin ehil olanlara verilmemesi, cehaletin yaygınlığı ve ilmin ortadan kalkmış olmasından ileri gelir. İşin aslını bilenlerin bulunduğu bir ortamda ehil olmayanlara işlerin verilmesi normalde düşünülemez. Ama ortalığı kesif bir cehalet kaplamış, gerçekler ters yüz edilmiş ise, işler kapanın yani ehil olmayan kimselerin elinde kalır. Bu da toplumlar için bir çeşit kıyamet demektir. İşi ehline verme, aslında bir basiret ve feraset işidir.
Resûlullah (s.a.a.) Habeşistan`a gönderdiği heyetin başına Cafer b. Ebi Tâlib’i seçerken de, Medine’ye ilk mürşit olarak Hazreti Musab b. Umeyr’i gönderirken de, hicret ederken yatağına Hazreti Ali’yi bırakırken de, Mekke’de istihbarat yapmak üzere Hazreti Abbas`ı bırakırken de hep isabet etmiştir. Her birini kabiliyetlerine göre vazifelendirmiştir. Her biri de işin ehli olarak görevlerini hakkı ile yapmış ve üzerlerine düşeni hakkıyla yerine getirmişlerdir. Resûlullah’ın isabetli seçimleri sayesinde hem o işler tam olarak gerçekleşmiş hem de sahabe-i kiram efendilerimiz vazifelerini hakkı ile yerine getirmiş olmanın huzurunu ve gururunu yaşamışlar.
Müslüman bir insan da, Peygamberimizde ki feraset ve fetânet özelliğini örnek alıp, akıl nimetini en hayırlı bir şekilde kullanmalıdır. Kimin hangi göreve daha uygun olabileceğini araştırmalı bilmeli ona göre emaneti sahibine teslim etmelidir. Misal; hazinenin başına hırsızı, mahkemenin başına adaletsizi, polisin başına katili, kuzunun başına kurdu çoban yaparsanız; eğitimin başına cahili, milletin başına haini, bölücüyü, tefrikacıyı, camiye hoca diye papazı koyarsanız siz toplum olarak milli ve manevi değerlerini kaybetmiş olursunuz.
Siz işinin ehli insanlar tarafından yönetilmezseniz, toplum olarak hak ile bâtılı da karıştırarak yanlışı doğru, doğruyu da yanlış görerek kıblenizi dahi kaybedersiniz. Mesela Allah’ın haram kıldığını helal yapan, haramların işlenmesinin önünü açan, Müslüman kızla hıristiyan oğlanın nikahını kıyan imamı alkışlayan, insanları sorgusuz sualsiz destekler duruma gelirsiniz. Hırsızlıkları tescil olmuş insanları savunmak için kırk takla atarak “o yolsuzluk hırsızlık değil mecburen yapmıştır, hem vardır bir hikmeti” diyen insanların sayısı az değil. Ben günümüzde bu ahlakta olan insanlarla çok karşılaşıyorum bu çok acı.
Resûlullah’ın yaptıklarının tam tersini yapanlara sımsıkı yapışan insanlar bana İmam Hüseyin’in karşısında menfaat için veya beyni olmadığı için birleşen ahmakları hatırlatıyor. Allah (c.c.) emirleri varken o emirlerin tam tersini yapıp tepki alacağını da düşündüğü için buna kılıflar hazırlayarak içi boşaltılmış ilimsiz bırakılmış insanlara oynayanlara hesap gününü hatırlatırım.Saygılarımla


tunalim (Mehmet Tunabaş) tarafından 13.4.2019 23:00:57 tarihinde eklendi ve 190 gösterildi.

Emaneti Ehline Verin isimli esere henüz yorum yazılmamış.

Esere ait bilgiler:

Kayıt tarihi:
13.4.2019

Okunma:
190

Yazara ait bilgiler:

tunalim

(Mehmet Tunabaş)
• Profili

 

© 2008-2009 Yazarlar Topluluğu | Eserlerin tüm hakları ve sorumluluğu eser sahiplerine aittir.