E-mail adresiniz: Şifreniz: Beni hatırla   » Yeni üye olmak istiyorum » Şifremi unuttum

TÜRK VE ALEVİTÜRK VE ALEVİ
Sevgili canlar bir çok cahil bağnaz insan tarihi okumadan yorumlar yapar. Efendim bunlar ALEVİ ve SÜNNİ diye yorumlar yapar. Kim bu milletler biraz irdeleyelim. İSLAMİYET’in ilk yayıldığı dönemlerde Arap olan müslüman Arap olmayan müslümanlar diye ikiye ayrılır. Arap olmayan müslümanlar Bugünkü Türklerdir. Hz.MUHAMMED islamiyeti ilk yaymaya başladığı dönemlerde en büyük desteği türklerden almıştır. O güne kadar Şemanizim denilen bir dine tapan Türkler hem de islamiyetin kabulunde zorlanmadı hemde kendi dini olan şemanizm’den hemen sıyrılamadı. O dinin izleri halen günümüzde bile hissedilir derecede vardır. O izler özellikle türklerin Alevi kesiminde çok rastlanır. Sünni kısmında daha az görülüyor.Peki Türkler nerede ayrılmaya başladı. Bunu bilmek çok önemli.Hz. Ali’nin torununun oğlu Hz. Hüseyin’in torunu olan 6. İmam. İmam CAFER’İ SADIK imam olduğu dönemlerde kutuplaşmaların farkına vardı. İslamiyet içinde fikir ayrılıklarına son vermek için insanları bir çatı altında toplamaya çalıştı. Ancak başarılı olamadı. O günlerde bir kaç tarikat baş gösterdi. Cafer’i Sadık’ın yanında kalanlara CAFERİ denildi.
İşte o caferiler bu gün anadoluda Alevi dediğimiz kişilerdir. Yani Hz. Muhammed soyunu savunan kişilerdir. Sünni kardeşlerimiz diğer tarikatları benimsedikleri için inanç ve kültür farklılıkları baş gösterdi. İmam Cafer’i Sadık doğumu hicrettin 80. yılı VEFAT 148. 68 yıl yaşadı. Türklerin yoğun yaşadıkları bölgeler İran ve Mezopotamya Yani büyük bölümü bugünkü Türkiye ama o günden beri bir türlü anlaşamadılar.
aynı soyun kan davası sürmesi tabi ki başkalarının işine yaradığı için hep körüklendi. Bu gün bile Alevi ve Sünni diye ayrımlar yapan başta bizim kendini bilmez siyasilerimiz değil mi.Bu cehalet ten dolayı Tarih boyunca bir çok katliyamlar oldu. En büyük katliyam Yavuz Sultan Selim dönemin de yaklaşık 35 bin Aleviyi katletmiş ve O dönemde iran Türklerin elinde olmasına karşın iran seferi yaparak Şah İsmaili yenerek Türkü Türke kırdırmıştır. Bu gün iranda yaşayan halkın çok büyük bölümü araplaşmış Türklerdir. Biliyormusunuz umarım bu yazımızı okur bazı kişiler bizim kim olduğumuzu araştırır ve öğrenir. TÜRKÜ Türke kırdıran ve ayrımı yapanların müslümanlık dinine aykırı davrandıklarını bilmeleri gerekir.Sevgiyle kalın. gazeteci yazar sıtkı demir


sıtkı demir (sıtkı demir) tarafından 3.2.2018 17:34:40 tarihinde eklendi ve 200 gösterildi.

TÜRK VE ALEVİ isimli esere henüz yorum yazılmamış.

Esere ait bilgiler:

Kayıt tarihi:
3.2.2018

Okunma:
200

Yazara ait bilgiler:

sıtkı demir

(sıtkı demir)
• Profili

 

© 2008-2009 Yazarlar Topluluğu | Eserlerin tüm hakları ve sorumluluğu eser sahiplerine aittir.