E-mail adresiniz: Şifreniz: Beni hatırla   » Yeni üye olmak istiyorum » Şifremi unuttum

Edebiyatımızın Güçlü Kalemi Harika UFUK


EDEBİYATIMIZIN GÜÇLÜ KALEMİ : HARİKA UFUK
Edebiyat dünyamızın sevilen, sayılan ve takdir edilen başarılı bir eğitimcisinden söz edeceğiz. Yozgatlı şairler olarak onu 2007 yılında “Kars Aşıklar Bayramı” nda tanımıştık. Yanımıza gelip Yozgat ekibini tebrik etmiş, Yozgat'ı ve Yozgatlıları çok sevdiğini dile getirmişti. Hanımefendi duruşu, saygın kişiliği ile de bizlerin dikkatini çekti. Böylece onunla uzun bir dostluğa adım atmış olduk. Gazeteci, şair, yazar ve iyi bir eğitimci olarak tanıdık kendisini... Bu hanım yazar, Adanalı Harika Ufuk'tan başkası değildi.
“Çiçek Açtı Yalnızlığım, Canım Türkiye’m, Güz İkindisi, Çocukluğum Sende Kaldı İstanbul, Yağmurdaki Düş İzleri, Pembe Düşler Sandalı ve Aşkı Heceledim” Kitaplarının yazarı Harika Ufuk: Adana doğumlu, Marmara Üniversite'si Eğitim Fakültesi Türkçe Bölümü mezunu. Mezuniyetin ardından çeşitli okullarda öğretmen olarak görev yapmış; başarılı çalışmalarıyla takdir toplamış, iyi bir eğitimci olarak eğitim camiasına hizmet etmiş bir “Öğretmen”!
Harika ufuklarda Türkiye'min güneş'i
İyilik, doğrulukta erenlerin kardeşi
Meleklerin dünyada bıraktıkları eşi
Çok mübarek insansın; Sevgili Öğretmenim!

Bir çok ödüllü şiirlerin yazarı olan Harika Ufuk hoca; "Türkiye'nin en önemli 100 Kadın Şairi" arasında yer almış. "Türkiye’m" şiiri ile “Aşık Kahraman Ödülü'nü” layık görülmüş, Adanalı Kul Mustafa Onur Ödülünü almış, Yılın en iyileri konulu halk oylamasında “Yılın Şairi” seçilerek 5 Mayıs 2012 Tarihinde Türkiye birincisi seçilmiş.
Çeşitli kurum ve kuruluşlarca açılan yarışmalarda şiirleri dereceye girmiş, edebiyat sitelerinde "Günün Şiiri" seçilmiş, takdir ve ödüle layık gösterilmiştir. Hece ölçüsü ile başarılı şiirler yazan şaire hanım, 2010 yılında 11. Uluslararası Sürmeli Festivali Şiir Şöleni Yarışmasında "Medeniyetlerin Buluştuğu Kent Yozgat" Yarışması'na da katılarak, "Gönlümdeki Yozgat" isimli şiiri ve " Medeniyetlerin Buluştuğu Kent Yozgat" makalesi ile jüri özel Ödülüne layık görülmüştür..
Gururlu şereflidir eğilmez Türk'ün başı
Kocaman yüreklidir, lakin bilinmez yaşı
Altın destanlar saklar ülkemin dağı taşı
Şehidimden, gazimden utanır, karlı dağlar
Yürekleri dağlıdır yar ağlar, ana ağlar.

Şairin " Canım Türkiye’m" ve " Aşkı Heceledim" isimli iki şiir kitabı elimde özenle okumaya yorumlamaya çalışıyorum. Şair, şiirlerinin konularını: Aşk, sevgi, güzellik, bayrak, vatan ve millet sevgisi üzerine yoğunlaştırmıştır. Aşkı ilahi aşkla bütünleştiren şaire vatan sevgisini şiirlerine nakış nakış işlemiştir. Güçlü bir kalem, güçlü bir eğitimci olarak, karşımıza çıkıyor ve vatan sevgisini zihinlerimize kazıyor:
Akıyor yüreğimden sevgiler oluk oluk,
Canımın can parçası, cana cansın Türkiye’m!
Sensin gözümün feri, sensin aldığım soluk,
Canımın can parçası, cana cansın Türkiye’m!

Sade dili ve temiz Türkçesiyle okuyucusuna seslenen şair Harika Ufuk; eğitimci olmasının yanı sıra iyi bir gazeteci, iyi bir makale yazarı ve başarılı-usta bir kalemdir. Bir çok gazete ve dergilerde Şiirleri, makaleleri yayınlanmaktadır. Yurt dışına yönelik gazete ve dergilerde Kültür Sanat sayfalarında sanat yönetmenliği yapmakta, sayfalarını ülke şair ve yazarlarına açık tutmaktadır. Gönlü gibi yüreği de açık olan yazar röportaj ve tanıtım yazılarıyla da göz dolduruyor.
Hayattaki en güzel duyguların başında
Sevgi, saygı, hoşgörü ille de ahde vefa
Bulamazsın bir nebze nankörlerin aşında
Sevgi, saygı, hoşgörü ille de ahde vefa
Değerlerde gizlidir, iki cihanda Sefa.

Dili sade, anlatımı zengin, benzetmeleri yerinde ve üslubu akıcıdır. Halk Aşığı tarzında yazdığı Şiirlerinde ağırlıklı olarak 11 ve 14 hece ölçüsünü kullanmaktadır. Şiir tekniğinde ölçü ve edebi sanatlara ağırlık veren şaire hanım, kafiye düzeni açısından da halk şiirine yakın bir tarzı tercih eder. Onu toplumcu ve vatansever bir şair- yazar olarak tanımlamak daha uygun bir tercih olacaktır. Çünkü o vatan sevgisi- millet ve bayrak aşkıyla şiirler yazmaktadır. Onun sevdası “Vatan Aşkı” üzerinedir.
Eşin benzerin yok aziz vatanım
Benim için Cennet sensin Türkiye’m
Hayatıma bin bir anlam katanım
Tükenmeyen servet sensin Türkiye’m

Hanımefendi, nezaket ve zarafet sahibi, asil ve masum duruşuyla iyi bir eğitimci; candan samimi yaklaşımı ile iyi bir dost; yürekli sesi, haykıran avazı ile iyi bir vatansever; kalemi ve yazılarıyla iyi bir edebiyatçı; şiirleri ile iyi bir halk Ozan'ı; çocuklarına kucak açışı, kol- kanat gerişi ile de iyi bir annedir Harika Ufuk!... Onu tanıdığım günden beri seviyesini ve dik duruşunu bozmamış vakarlı duruşu ile bizlere örnek olmuştur. Yozgat şiir şölenlerimizi de onurlandıran Harika Hocamı kutluyor hayat boyu başarı ve sağlık diliyorum. Şu güzel dörtlükleri ile kendisine ve şahsında Adanalı dostlarımızı da selamlarımızı yolluyoruz. Var olasın Harika Hocam! Kalemin, cesur yüreğin hiç susmasın!..

Yalanla köprüler hanlar kuranlar
Yetim Hakkı yiyip bıyık buranlar
Pişman olur sana karşı duranlar
Gerçek Aşkı sende buldum Allah'ım.

Şükür Müslüman’ım kitabım Kur'an
Peygamber aşkıdır kalbimde duran
Gönlüme, alnıma mührünü vuran
Dert senden gelirse başım üstüne.

Ahmet SARGIN
Yozgat Şairler ve Yazarlar Derneği
Kurucu Başkanı


Ahmet Sargın (Ahmet Sargın) tarafından 7.1.2018 14:24:46 tarihinde eklendi ve 437 gösterildi.

Edebiyatımızın Güçlü Kalemi Harika UFUK isimli esere henüz yorum yazılmamış.

Esere ait bilgiler:

Kayıt tarihi:
7.1.2018

Okunma:
437

Yazara ait bilgiler:

Ahmet Sargın

(Ahmet Sargın)
• Profili

 

© 2008-2009 Yazarlar Topluluğu | Eserlerin tüm hakları ve sorumluluğu eser sahiplerine aittir.