E-mail adresiniz: Şifreniz: Beni hatırla   » Yeni üye olmak istiyorum » Şifremi unuttum

MÜRUR TEZKERESİSon zamanlarda metropollerde yaşanan ve insanları karamsarlığa iten terör olaylarını nasıl önleyebiliriz diye kafa yormaya başladım. Gelişigüzel yerleşimleri engellemek, vergi yükümlülüğünden kaçışı önlemek, kaçak işçi ve işsiz akınını önlemek gibi daha evvelce Osmanlı döneminde uygulanmış bir yasa var mı diye baktım. Çok ilginç bir uygulamanın olduğunu ve bunun bugün de İstanbul ve Ankara için uygulanabilir olmasını arzu ettim doğrusu.

Sultan 2. Mahmut döneminde Balkanlardan ve Anadolu'dan gelecek kişilerin ilgili kent yöneticilerinden almak zorunda oldukları dahili pasaport diyebileceğimiz giriş belgesidir. Seyahat belgelerinin hazırlanmasında ki en büyük sebep, devletin güvenliğini sağlamaktı.

Bir yıl için geçerli olan mürur tezkeresine kişinin tüm kimlik bilgileri, nereye ve niçin gittiği yazılırdı. İstanbul’a gelenlere, iş buluncaya kadar, kentte hatırlı bir kişinin kendilerine kefil olması zorunluluğu da getirilmişti. Bazı iskelelere uğrayan gemiler, köprü ve geçitlerden geçerken ve hayvan sürüleri için alınan müruriye resmini belgelemek için de ilgili kişilere mürur tezkeresi verilirdi.

II. Meşrutiyet’in ilan edilmesinden (1908) sonra kişisel özgürlüğe aykırı olduğu gerekçesiyle kaldırılmıştır. Nalan Turna’nın yazdığı 19. yy'den 20. yy’e Osmanlı Topraklarında Seyahat, Göç ve Asayiş Belgeleri: Mürur Tezkereleri isimli kitabı bunu detaylı olarak anlatmaktadır.

O dönemde Balkanlardan gelen kişilerle alakalı olan bu uygulama bugün de Güneydoğu Anadolu’daki vatandaşlarımızın Batıya göçlerinin önlenmesi için neden uygulanmasın ki!

İstanbul’un nasıl bir şehir olduğu, ne kadar önemli olduğu Peygamber Efendimizin (sav) hadisinden anlamanız yeterlidir. Bu şehre sahip çıkılmalı. Bu şehir öyle her gelen geçenin elini kolunu sallayarak gidip yaşayacağı bir yer olmadığını anlamak ve anlatmak gerekir.

İstanbul'a göç önlenmeli. Taşı toprağı altın diye ne hale getirdiler. İstanbul artık daha fazlasını kaldıracak durumda değil. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. İstanbul dışındaki kentleri geliştirebilirsiniz. İstanbul'a gelmeye gerek duymamalı. Siz, yeni yollar, yeni köprüler yaparak, oksijenimizi yok ediyorsunuz. Daha fazla taşıt, daha fazla pislik demek. Bunu anlamıyorsunuz. Pislik, gürültü, hava kirliliği, yolların arabalarla işgali, paranın çöpe gitmesi, ekolojik sistemin bozulması, o arabaların yıkanması için harcanan su vs. insanlar. Siz, yeni yollar, yeni köprüler yaparak, oksijenimizi yok ediyorsunuz. Daha fazla taşıt, daha fazla pislik demek. Pislik, gürültü, hava kirliliği, yolların arabalarla işgali, paranın çöpe gitmesi, ekolojik sistemin bozulması, o arabaların yıkanması için harcanan su vs.

Burada en önemli husus daha iyi bir hayat sunulabilmesi anlamında ilk olarak teröre bulaşmış kişilerin tespiti ile artık bu şehre bir daha gelmemesi sağlanmalı.

Hadi buyurun çözüm size. Çok faşizan bir uygulama diyenleri duyuyorum ama bir deneyin bakalım. Seyahat özgürlüğü bu kadar geniş olmamalı.


ibezgi (ibrahim koçman) tarafından 20.2.2016 05:48:44 tarihinde eklendi ve 784 gösterildi.

MÜRUR TEZKERESİ isimli esere henüz yorum yazılmamış.

Esere ait bilgiler:

Kayıt tarihi:
20.2.2016

Okunma:
784

Yazara ait bilgiler:

ibezgi

(ibrahim koçman)
• Profili

 

© 2008-2009 Yazarlar Topluluğu | Eserlerin tüm hakları ve sorumluluğu eser sahiplerine aittir.