E-mail adresiniz: Şifreniz: Beni hatırla   » Yeni üye olmak istiyorum » Şifremi unuttum

AR-GE HARCAMALARIMIZBu yazıyı bir bilim sohbetinde dinlediklerimden derledim. Hak vermemek elde değil. Belki farklı görüşlerden katkıları olan okuyucularımız da olabilir, katkılarını da bekleyerek anlatayım.

Avrupa ve Yunan kimliğinin oluşmasında Türklerin çok önemli yeri vardır. Türklere benzememek, onlar gibi olmamak çabası. Yani Türkler kokuyor, Türkler öteki, biz diğeriyiz gibi. Türklerde aslında Avrupalıların kötü koktuğunu, hamam kültürü olmayan başka milletlerden daha temiz olduklarını söyleyerek hamamlarımızı örnek göstermişlerdir.

Bilimsel verilerle dünyanın kaderini değiştiren bilim adamlarını yayınlamışlar ve önem sırasına göre sıralamışlardır. Mesela, kürenin yüzölçümünü ve hacminin formülünü, bileşik makara, sonsuz ve hidrolik vidalar ve ilk denge prensiplerini bulan bilim adamı kimdir? Biz onu daha çok suyun kaldırma kuvvetini bulmasıyla tanıyoruz, Arşimet.
Arşimet suyun kaldırma kuvvetini hamamda buldu. Eğer marifet hamamda olsaydı binlerce yıl hamam kültürü olan Türkler bunu niye bulmadı. Marifet hamamda değil, marifet onu bulandadır.

Bir elmanın düşmesiyle yerçekimini bulan Newton, aslında elma düşüyor ama ay da havada o niye düşmüyor diye cevap aradı. Oysa dünyanın her yerinde elma ağacı var ve o zamana kadar elmalar hep düşüyordu. Aslında Newton yüksek matematiğin temelini attı. Modern optiği kurdu. Şu an kullanılan teleskoplar Newton prensibiyle çalışır. Kitle çekimle astronomiyi başlatmıştır.

Dünyanın en önemli yüz kişisi kimdir derlerse. Bunun bir numarası Hz. Muhammed (S.A.V.), iki numara Newton ve üç numara Hz. İsa olarak çıkmıştır. Yani bir bilim adamı insanlık hayatında 2 numara olarak önemli yer tutmuştur.

Türkiye’de eğitimin geldiği noktada kat etmesi gereken çok mesafe var. Türkiye’de okuma yazma bilmeyen 3,8 milyon insan var. Oysa Danimarka’nın nüfusu 5,4 milyon civarı. Bizden teknoloji ve bilim olarak öndeler. Türkiye’nin ilkokula giden öğrenci ve okuma yazma bilmeyen nüfusu 28 milyon civarı. Oysa Hollanda’nın nüfusu 16 milyon ve Türkiye’ye kıyasla ekonomisi iyi ve zenginler. O zaman marifetin nüfusta olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Dünyanın 65 ülkesi eğitim ile alakalı test yaptırıyor ve Türk öğrenciler bu testte, fende 43 üncü, matematikte 44 üncü sırada yer alıyor. Bu çocuklar bu eğitimle Türkiye’yi dünyanın güçlü ekonomisi arasına nasıl sokacaklar. Marifet ülkelerin bilimsel politikasında aslında. Almanya’da 2 milyon Türk yaşıyor ve Türk futbolcuların başarısına bakın. Türkiye, 76 milyondan Avrupa’da oynayacak futbolcu çıkaramıyor.

Türkler asla aptal değil. Hata sistemdedir. Aptal bir sistemi çocuklara gösteriyorsun ve sonuç yukarıdaki gibi çıkıyor. İleri teknoloji ihracatından misal verelim. Dünya bankası verilerinden alınan rakamlar. Çin, o konuda bir numara 500 milyar dolar. İki numarada Kore var. Güney Kore’nin ileri teknoloji ihracatı 130 milyar dolar. Bu veriler 2013 yılına aittir. Türkiye’nin İleri teknoloji ihracatı ise 2010’da 1 milyar dolardan 2013’de 2.3 milyar dolara çıkmış.

Bu kadar düşük ileri teknoloji ihracatı bizi kalkındırmaz. Gün gelir bu nüfus artışına emekli parası ödeyemez hale gelirsiniz. Türkiye’de emekli maaşlarına bakın. Emeklilik demek artık başka iş yapamaz demektir. Geçim kaygısı yaşamaması, rahat bir ömür tamamlaması gereken insanların ülkemizdeki haline bakın. Türkiye’ye gelen turistlere bakın, Avrupa’nın emeklileri. Biz niye Avrupa’ya tatile ya da hacca gidemiyoruz.

İSO (İstanbul Sanayi Odası) her yıl Türkiye’nin ilk 500 şirketini açıklıyor. Bu şirketlerin 186’sı en düşük teknoloji ürünleri üretiyor. 163’ü düşük teknoloji ürünleri üretiyor. 106’sı orta düşük teknoloji ürünleri üretiyor ve maalesef 12 şirkette ileri teknoloji ürünü üretmektedir. Geriye kalan şirketlerde madencilik yaptığından teknoloji üreten firma sayılmıyorlar.

Güney Kore 1987 yılına kadar Türkiye’den geri ve fakir bir ülke iken, bugünkü verilerle 2025 yılında G. Kore dünyanın 7.büyük ekonomisi olacak ve biz hala 16.ekonomi olarak yerimizde sayacağız.

Gerçekleri görmek lazım. Teşhis konulmadan tedavi yapılmaz. Teşhisi koyuyoruz. Araştırma ve Geliştirme personeli sayımız ile Kore’yi kıyaslayalım. Rakamlar milyon kişi başına Türkiye’de 980, Kore’de 5800 ve Gelişmiş ülkelerde 3500 civarıdır. Türkiye’de Araştırma ve Geliştirme harcamamız milli gelire göre %0,30 civarı, Kore’de %4,5 ve gelişmiş ülkelerde % 2,4 dür. Ve son büyük kıyaslamamız Türkiye’nin İleri teknoloji ihracatı % 1,8, G. Kore’de % 26 ve gelişmiş ülkelerde % 17’dir.

Akıl ile bilimi birleştirmek lazım. Dünyada bilimsel bir patlama var. Dünya değişiyor. Bizde yerimizi almalıyız. Eski dünyada bilgi aritmetik olarak yapılırken şimdi geometrik olarak yapılmaktadır. Astronomide evrenin haritası 10 yıl önce % 50 doğrulukla yaparken bugün % 90 doğrulukla evrenin haritası çıkarılıyor.

Şili’nin kuzeyindeki yüksek bir platoda deniz seviyesinden 5000 m. yükseğe kurulan, dünyanın en büyük kara astronomi projesi (ALMA) teleskopları, uzay gözlem uydularının en büyüğü ve en kapsamlısıdır. 2002’de Atacama Çölü’nde inşasının başlamasını öngören anlaşmayla ALMA’nın ciddi anlamda temelleri atıldı. 2004 yılında Japonya adına Milli Doğa Bilimleri Enstitülerinin de katılımıyla küresel bir proje halini aldı. Japonya tek başına 16 antenin yapımını üstlenmiş durumda. Bunların üç tanesini tamamlayarak projenin ayağa kalkmasına da önayak oldu. Uzayın son teknolojisi olan ALMA’nın 66 çanaktan oluşması ona mükemmel bir özellik katıyor. 

Bu teleskoplar insanlık tarihindeki bütün bilgileri, matematik, fen, coğrafya, Dede Korkut hikayeleri, Çin masalları dahil bütün bilgileri 5 günde toplayacaktır. Dünya bilimsel patlama yapıyorken bizde yerimizde durmamalıyız. 3D yazılımlar sayesinde eviniz bir fabrikaya dönüşebilecektir. Gelişmiş ülkeler asteroidlere ulaşıp korkunç değerde madenlere ulaşacaklar. Bizimde o projede olmamız lazım.

Türkiye’nin araştırma ve geliştirme harcamalarını artırması gerekiyor. Cömertliğimizi bu araştırmalar için yapalım ve gelecek nesillere güzel bir ülke miras bırakalım. Emeklilerimizin maddi konumunu, sağlık sistemimizin iyileştirelim.

Çok şey mi istiyorum. Selam ve dua ile.


ibezgi (ibrahim koçman) tarafından 1.12.2015 21:50:10 tarihinde eklendi ve 1349 gösterildi.

AR-GE HARCAMALARIMIZ isimli esere henüz yorum yazılmamış.

Esere ait bilgiler:

Kayıt tarihi:
1.12.2015

Okunma:
1349

Yazara ait bilgiler:

ibezgi

(ibrahim koçman)
• Profili

 

© 2008-2009 Yazarlar Topluluğu | Eserlerin tüm hakları ve sorumluluğu eser sahiplerine aittir.