E-mail adresiniz: Şifreniz: Beni hatırla   » Yeni üye olmak istiyorum » Şifremi unuttum

2014- Yozgat Sürmeli Şiir Şöleni
Yozgat Şairler ve Yazarlar Derneğince organize edilen, Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla gerçekleştirilen Sürmeli Şiir Şöleni ve Âşıklar Bayramı Soma Kömür Ocağı faciası nedeniyle biraz buruk geçti. 17 Mayıs 2014 Cumartesi günü tarihi Hayri İnal Konağında icra edilen Sürmeli Şiir Şöleni Soma Şehitleri anısına saygı duruşu ile başladı ve Soma şehitlerinin ruhuna Kur’an okundu.
Yozgat Şairler ve Yazarlar Derneğinin Programına: Bozok Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç.Dr. Zakir Taş, Yozgat Sanayici İş Adamları Derneği Başkanı Mehmet Saygı, İLESAM Ankara İl Başkanı Durak Turan Düz, Sorgun Ozanlar Şairler Kültür Derneği Başkanı Durali Doğan, Yozgatlı İş Adamı Mustafa Erkılıç, Kırşehir Şairler Yazarlar Derneği Başkanı Zübeyde Gökbulut, Kayseri Halk Ozanları Derneği Başkanı Turgut Aydın, Sevgi Koleji Sahibi Emekli Öğretmen Cemil Kılıçaslan, Sarıkaya Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Kelami Akdemir, Yerköy Halk Aşıkları Derneği Başkanı Aşık Kadir Çapanoğlu, Kapaklı Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hacı Yiğid, Sunucu ve Yorumcu hemşerimiz Rifat Çakır Din Hizmetleri Derneği Başkanı Selim Nemli, Din Görevlisi Harun Yozgat, Yenice Köyü yardımlaşama Derneği Temsilcisi Necati Duyar, Osmaniyeli Televizyon sunucusu ve yorumcu Emekli Milli Eğitim Müdürü İbrahim Özdemir de katılar programa destek oldular.

ŞÖLEN MUHTEŞEMDİ.

Sürmeli Şiir Şöleni seçkin katılımcıları ve özel konuklarıyla muhteşemdi. Şiir ve yorumların hep Soma Şehitleri üzerine yapılmış olması nedeniyle oldukça duygusal anlar yaşandı. Program adeta Soma Şehitleri anısına bir anma programına dönüştü. Şairler şiirlerini yorumlarken Âşıklar ve Ozanlar da Ağıtlarla programa renk kattılar.
Sürmeli Şiir Şöleni Programının açılışında konuşan Araştırmacı Eğitimci Gazeteci Şair Yazar Durali Doğan, kültür sanat faaliyetlerinin öneminden bahsederek emeği geçenlere ve tüm katılımcılara teşekkür etti; ölümsüz ve kalıcı eserler bırakmamız gerekir dedi. Yozgat’taki kültür ve sanat faaliyetlerinin garip kaldığından bahsederek emeğini takdir ettiğimiz değerli bir dostumuz: Ahmet Sargın bu konuda olağan üstü bir gayret gösteriyor ona destek olunmalı dedi.
Programın organize ekibi adına söz alan: Yozgat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Gazeteci Şair –Yazar Ahmet Sargın da: Tüm katılımcılara teşekkür ederek seçkin ve kaliteli bir ekibin Yozgat’ta bulunmasından son derece mutlu olduklarını dile getirdi; Soma Faciası nedeniyle alkış yapılmamasını rica etti ve şehitler anısına Fatiha okunmasını rica etti.
Sunuculuğunu hemşerimiz gazeteci yazar Rifat Çakır’ın yaptığı Sürmeli Şiir Şöleni ve Âşıklar Bayramına Kayseri, Kırşehir, Osmaniye, Ankara, Sorgun, Yerköy, Sarıkaya ve Yozgat merkezden yaklaşık 40 kadar şair, yazar ve âşık katıldı. Okunan şiirlerle hüzünlenen misafirler Soma Şehitleri adına söylenen ağıtlarla oldukça duygusal anlar yaşadılar.
Program Nohutlu Tepesi ve Yozgat merkez gezileri ile devam etti. Programa katılan konuklar oldukça seviyeli ve kaliteli bir program takip etmekten dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Emeği geçenlere teşekkür ederek ilimizden ayrıldılar.

YOZGAT SÜRMELİ ŞİİR ŞÖLENİNE KATILAN KONUK ŞAİRLER
*******************************************
- Zübeyde Gökbulut- Kırşehir
- Sait Sargın- Kırşehir
- Tutkun Durukan- Kırşehir
- Feride Taşkoparan- Kırşehir
- Veysel Turgut - Kırşehir
- Turgut Aydın- Kayseri
- Duran Aydın- Kayseri
- Galip Güler - Kayseri
- Ali Özkanlı- Kayseri
- Dost Cemali – Kayseri
- İsmail Tunç- Ankara
- Durak Turan Düz- Ankara
- Murat Duman Ankara
- Rifat Çakır- Ankara
- Vedat Fidanboy – Ankara
- İbrahim Özdemir – Osmaniye
- Durali Doğan- Sorgun
- Haci Yiğid- Sorgun
- Aşık Rıza Kaygusuz – Sorgun
- Mustafa Köksal- Sorgun
- Öz Ozan Mehmet Özuzun- Sorgun
- Kelami Akdemir- Sarıkaya
- Ozan Neşet İçöz- Yerköy
- Aşık Kadir Çapanoğlu –Yerköy
- Şahin bağcı- Yerköy
- Hasan Bozkurt- Yerköy
- Ahmet BOZ- Yozgat
- Ahmet Sargın- Yozgat
- Ekrem Gürer- Yozgat
- Yusuf Koç -Yozgat


Ahmet Sargın (Ahmet Sargın) tarafından 31.5.2014 18:52:36 tarihinde eklendi ve 669 gösterildi.

2014- Yozgat Sürmeli Şiir Şöleni isimli esere henüz yorum yazılmamış.

Esere ait bilgiler:

Kayıt tarihi:
31.5.2014

Okunma:
669

Yazara ait bilgiler:

Ahmet Sargın

(Ahmet Sargın)
• Profili

 

© 2008-2009 Yazarlar Topluluğu | Eserlerin tüm hakları ve sorumluluğu eser sahiplerine aittir.